Kiedy warto zdecydować się na granatową łazienkę?
Granatowo-złota łazienka to odważne rozwiązanie, które wyłamuje się z ram sterylnej łazienki zachowanej w jasnych odcieniach. Ciemna kolorystyka znacznie lepiej wypada w przestronnych wnętrzach. W małych łazienkach, granat możemy wykorzystać jako element dekoracyjny w reprezentacyjnej części wnętrza. Taka łazienka jest dedykowana osobom, które pragną stworzyć komfortowy pokój kąpielowy. Łazienka staje się wnętrzem, w którym odpoczywamy i poszukujemy relaksu po kolejnym dniu pełnym wyzwań.
zdjęcia: www.pinterest.com
W jaki sposób wykończyć ściany w granatowej łazience?
Ciemny odcień granatowy ma mocno dominujący charakter. Jest również mocno ekspansywny, przez co może wizualnie zwężać wnętrze. W związku z tym, wykończenie wszystkich ścian niebieskim kolorem nie jest najlepszym pomysłem. Idealnym dodatkiem do granatu jest biel. W takich łazienkach warto zastosować białe płytki ścienne, które układamy np. do 1/3 lub 1/2 wysokości ścian, a także w miejscach narażonych na zachlapanie. Powierzchnię ściany nad płytkami możemy wykończyć granatową farbą o wzmożonej odporności na wilgoć.
Wielu producentów płytek łazienkowych posiada w swojej ofercie kolekcje inspirowane granatem. W takich kolekcjach bardzo często znajdziemy zarówno niebieskie, jak również białe płytki, które możemy swobodnie łączyć w celu uzyskania spójnego efektu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać białe płytki inspirowane naturalnym granitem, a nad nimi zastosować granatowe płytki w innym formacie. Warto przyjrzeć się przykładowym aranżacjom, aby sprawdzić, w jaki sposób projektanci wykorzystują granat do stworzenia eleganckiego, a zarazem nieprzytłaczającego wnętrza.
zdjęcie: www.pinterest.com
zdjęcia :https://www.cerasarda.it/
Biel lub drewno do wykańczania podłóg albo jako dodatek
Błękit doskonale komponuje się z jasnym drewnem. Podłogę możemy zatem wykończyć z pomocą drewnopodobnych płytek , które ocieplą wnętrze. Powierzchnie drewna świetnie sprawdzą się również jako ukoronowanie białych mebli. Z tego materiału najczęściej wykonane są blaty. Ciekawym dodatkiem może być baterie lub przycisk spłukujący inspirowany drewnem. Przykładem idealnej kolorystyki jest złoty dąb, który pięknie wypada na niebieskim tle i łączy się z innymi, złotymi akcentami.
Jeśli chcemy ograniczyć drewno w przestrzeni łazienki, podłogę możemy wykonać z białych płytek. Mogą to być zarówno jednolite, proste płytki, jak również płytki inspirowane ekskluzywnym marmurem. Dobrą opcją są płytki rektyfikowane, które układamy przy minimalnej ilości fug, dzięki czemu, łatwiej jest uzyskać spójną i jednolitą powierzchnię. To sprawdzony sposób na uzyskanie większego poczucia swobody i przestrzeni.
Złota armatura do granatowej łazienki
Wiemy już, jak wykorzystać ciemny granat i jak rozjaśnić go z pomocą uniwersalnej bieli. Czas na włączenie elementów złota. Złoto wspaniale prezentuje się na tle niebieskich ścian. W związku z tym, granatowy kolor powinien znajdować się bezpośrednio za złotym akcentem, w tym przypadku za armaturą w formie baterii umywalkowej czy baterii prysznicowej. Złote akcenty można również wpleść w formie listew podłogowych, stelaży pod grzejnik czy nóżek pod białą wanną. Złoto jest ukoronowaniem i zwieńczeniem łazienki. Nie powinno go być za dużo, ponieważ w ten sposób łatwo przekroczyć cienką granicę pomiędzy ekskluzywną, a kiczowatą łazienką.
zdjęcia: www.hotbath.it