Niewielu właścicieli mieszkań w bloku może pochwalić się przestronną i dużą łazienką. Taki luksus jest zarezerwowany zwykle dla domów oraz apartamentów. Wnętrza łazienki nie da się w magiczny sposób powiększyć. Można jednak stosować proste i skuteczne sztuczki aranżacyjne, dzięki którym łazienka będzie sprawiać wrażenie większej, a jednocześnie, zapewni większą funkcjonalność. O czym warto pamiętać przy aranżowaniu małej łazienki?
Na początek: plany i oczekiwania
Zanim przejdziemy do wykończenia łazienki oraz jej aranżacji, warto przyjrzeć się pomieszczeniu, sprawdzić, jak poprowadzone są przyłącza oraz jaką konkretnie powierzchnią dysponujemy. Błędy na etapie projektowania okazują się bardzo kosztowne w przyszłości.
Spróbujmy zwizualizować sobie naszą wymarzoną łazienkę: wybierz kolory przewodnie, zastanów się nad niezbędnymi elementami wyposażenia, pomyśl o tym, gdzie mogą znaleźć się ozdoby. Dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług projektanta wnętrz.
W naszym studiu istnieje możliwość zamówienia usługi wizualizacji, a przy zakupie wyposażenia i płytek, możesz otrzymać zwrot kosztu tej usługi. Jeśli jednak chcesz podjąć się sam tego wyzwania, poniżej mamy dla Ciebie kilka porad aranżacyjnych.
W jaki sposób wykończyć niewielką łazienkę?
Przede wszystkim, w małej łazience powinny dominować jasne kolory. Mocne i ciemne faktury niestety zaciemnią wnętrze oraz sprawią, że łazienka zacznie przypominać… studnię. A tego przecież nie chcemy. Na odrobinę luzu możemy sobie pozwolić w przypadku wykończenia podłóg. Ciekawym rozwiązaniem są drewnopodobne lub betonopodobne płytki, które świetnie komponują się z białymi ścianami. Drewnopodobne płytki można użyć także do zabudowy wanny lub klozetu, a także jako wyrazisty motyw w reprezentatywnej części wnętrza, np. w okolicach umywalki.
zdjęcia: www.rakceramics.com/europe/en/
Na ścianach powinny dominować jasne i połyskujące płytki, które sprawią, że łazienka stanie się optycznie większa. Dobrze sprawdzą się strukturalne płytki z lekką falą lub małymi wzorami, np. heksagonami. Dekoracyjna mozaika? Jak najbardziej! Poza bielą, dobrze sprawdzi się także beż, lekkie odcienie szarości, kremowy, a także błękit. Ciekawym rozwiązaniem są również jasne odcienie pastelowe. Na ścianach możemy wykorzystać także mocniejsze akcenty kolorystyczne, które nadadzą wnętrzu charakteru. Większą swobodę wnętrza łatwiej uzyskać z pomocą płytek rektyfikowanych, które kładzie się przy minimalnej ilości fugi, dzięki czemu, zlewają się one w jedną całość.
Przy wyborze materiałów do wykończenia łazienki, warto zwrócić uwagę także na ich funkcjonalność. Płytki podłogowe powinny posiadać dostatecznie dobre właściwości antypoślizgowe. Dobrze przemyślmy wybór płytek o chropowatych i matowych powierzchniach, ponieważ łatwiej ulegają one zachlapaniu i zabrudzeniom, co nastręczy nam dodatkowego sprzątania. Łazienka powinna być nie tylko estetyczna, ale również praktyczna i wygodna w codziennym użytkowaniu.
Jak doświetlić małą łazienkę?
Ważną rolę w optycznym powiększaniu łazienki odgrywa dobre oświetlenie. Jeśli nasza łazienka nie posiada okna, musimy zadbać nie tylko o tradycyjne oświetlenie sufitowe, ale również punktowe oświetlenie ścienne. Lepiej sprawdza się mocne, białe światło, które dobrze zlewa się z jasnymi powierzchniami, dzięki czemu, łazienka wydaje się bardziej przytulna oraz przestronna. Z kolei ciepłe światło buduje intymność wnętrza, ale także uwypukla to, że metraż łazienki nie należy do największych. W małych łazienkach możemy pomyśleć o listwach ledowych, które z jednej strony oferują nam dużą energooszczędność, a z drugiej pozwalają modyfikować oświetlenie.
Jak dobrać wyposażenie do niewielkiej łazienki
Po wykończeniu wnętrza możemy przejść do wyboru poszczególnych elementów. W niewielkiej łazience w bloku musimy znaleźć miejsce dla WC (o ile toaleta nie jest odrębnym pomieszczeniem), wanny lub kabiny prysznicowej, umywalki, a także kilku szafek, w których przechowujemy ręczniki, kosmetyki, środki czystości oraz akcesoria typowo łazienkowe. Problematyczną kwestią jest pralka. W mieszkaniach w bloku ciężko znaleźć inne miejsce dla tego urządzenia. Spróbujmy jednak rozejrzeć się po mieszkaniu w poszukiwaniu lepszego miejsca. Może dysponujemy wnęką, w której będzie można umieścić zabudowaną pralką otwieraną od góry?
Jeśli chodzi o dekoracje i ozdoby, w łazience niezbędne jest oczywiście duże lustro. Szklane powierzchnie optycznie powiększą każde wnętrze, dając efekt głębi. Z tego względu, w małych łazienkach często stosowane są płytki ścienne z lustrzanym szkliwem. Pamiętajmy również o pasujących dozownikach mydła i wieszakach na ręczniki. W łazience przyda się również element zieleni. Najbardziej praktyczne są oczywiście sztuczne rośliny. Jeśli zależy nam na żywej roślinie, musimy znaleźć gatunek, który dobrze sprawdza się w zaciemnionym i wilgotnym środowisku na przykład zamiokullkas zamiolistny.
zdjęcie: https://system.lustra-etap.pl/